03/11/1397

خواص روی برای سلامتی چیست؟

مجله تندرستی گیاه سلامتی

خواص روی برای بدن چیست؟ روی یک عنصر ضروری است که برای سیستم ایمنی بدن ضروری است. کمبود این عنصر باعث می‌شود یک فرد بیشتر به بیماری و حساس شود. این عنصر مسئول بسیاری از فعالیت‌های مهم و حیاتی بدن است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها کمک و تحریک فعالیت ۱۰۰ آنزیم است. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد خواص روی بیشتر بدانید.

خواص روی

عنصر zn خواص زیادی برای بدن دارد. در ادامه به تعدادی از خواص روی می‌پردازیم:

روی و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی

بدن انسان به لنفوسیت T نیاز دارد. سلول‌های تی به دو شکل به ایمنی بدن کمک می‌کنند:

کنترل و تنظیم پاسخ‌های ایمنی

حمله به سلول‌های آلوده یا سرطانی

نکته‌ای که وجود دارد این است که کمبود این ماده  در عملکرد سیستم ایمنی تأثیرگذار است. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، “افراد مبتلا به کمبود این ماده، افزایش حساسیت به انواع بیماری‌ها را تجربه می‌کنند.”

خواص روی برای درمان اسهال

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، اسهال هر ساله ۱٫۶ میلیون کودک زیر ۵ سال را از بین می‌برد. قرص‌های zn ممکن است به کاهش اسهال کمک کنند. یک مطالعه پزشکی نشان داد که یک دوره ۱۰ روزه استفاده از قرص‌های zn در درمان اسهال و همچنین به پیشگیری از این بیماری در آینده کمک می‌کنند.

خواص روی برای یادگیری و حافظه

تحقیقات انجام شده در دانشگاه تورنتو و منتشر شده در مجله Neuron نشان می‌دهد که این عنصر نقش مهمی در تنظیم اینکه چگونه نورون‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، تأثیر می‌گذارد که چگونه خاطرات شکل می‌گیرد و چگونه ما یاد می‌گیریم.

خواص روی برای درمان سرماخوردگی

یکی از خواص روی بهبود سرماخوردگی است. در مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی تنفسی، قرص‌های zn تا ۴۰ درصد از علائم سرماخوردگی را بهبود می‌دهد. این خواص روی زمانی اثربخش است که ۲۴ ساعت پس از شروع علائم است.

خواص روی در بهبود زخم

zn در حفظ یکپارچگی پوست و ساختار آن نقش دارد. بیماران مبتلا زخم مزمن اغلب دارای متابولیسم کمبود این فلز و سطح سرمی zn هستند.این فلز مفید اغلب در کرم‌های پوستی برای درمان بثورات جلدی یا سایر تحریکات پوست استفاده می‌شود. مطالعات سوئدی روی زخم نشان می‌دهند که استفاده از این عنصر به صورت موضعی می‌توانند باعث افزایش مجدد اپیتلیالیزاسیون، کاهش التهاب و همچنین رشد باکتری می‌گردد. همچنین تحقیقات مشابه در مورد استفاده از سولفات روی بر روی زخم‌های مزمن نتایج مشابه را نشان دادند.

خواص روی برای کاهش بیماری‌های چشم

یکی از خواص روی در ارتباط با سلامت چشم است. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در Archives of Ophthalmology، این عنصر از آسیب سلولی در شبکیه مانع می‌شود که در به تأخیر افتادن پیشرفت AMD و کاهش بینایی کمک می‌کند.

خواص روی در ارتباط با باروری

مطالعاتی در مورد کیفیت پایین اسپرم نشان می‌دهند که افراد بعد از استفاده از سولفات روی و مکمل اسید فولیک دارای تعداد بیشتری اسپرم هستند. در مطالعه دیگری محققان نتیجه گرفتند که مصرف ضعیف این فلز ارزشمند ممکن است عامل خطر برای کیفیت پایین اسپرم و ناباروری مردان باشد.

سایر خواص روی

این عنصر ممکن است برای درمان بیماری‌های زیر نیز مفید باشد:

آکنه – یک مطالعه، منتشر شده در JAMA، نتایج امیدوار کننده سولفات روی را برای درمان آکنه نشان داد

اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)

پوکی استخوان

جلوگیری و درمان پنومونی

خواص روی 1

مقدار توصیه شده

استفاده از مقادیر مناسب روی برای کوکان توصیه می‌شود؛ زیرا حتی کمبود روی می‌تواند مانع رشد، خطر ابتلا به عفونت و افزایش خطر ابتلا به اسهال و بیماری‌های تنفسی شود. مصرف توصیه شده برای کودکان ۱-۸ ساله بین ۳ تا ۵ میلی‌گرم است که با افزایش سن کودک افزایش می‌یابد. مردان ۹-۱۳ ساله نیاز به ۸ میلی‌گرم zn در روز دارند. بعد از ۱۴ سالگی، نیاز به افزایش ۱۱ میلی‌گرم در روز برای همه مردان بالغ افزایش می‌یابد. زنان بالای ۸ سال، به ۸ میلی‌گرم در روز، به استثنای سنین ۱۴-۱۸ سال که توصیه می‌شود تا ۹ میلی‌گرم در روز افزایش یابد. زنان باردار و شیرده نیاز به افزایش zn تا ۱۱ تا ۱۳ میلی‌گرم در هر روز، بسته به سن دارند.

منابع روی

برای استفاده از خواص روی باید از منابع آن به حد تعادل در وعده‌های غذایی استفاده شود. از جمله منابع آن می‌توان به لوبیا، گوشت حیوانات، آجیل، ماهی و سایر غذاهای دریایی، دانه‌های غلات کامل و محصولات لبنیات شاره کرد.
نکته‌ای که وجود دارد در مورد مصرف روی توسط گیاهخواران است. گیاهخواران نسبت به افراد دیگر نیاز به مصرف بیشتری از این عنصر دارند. حداقل ۵۰ درصد بیشتر نیاز دارند.

کمبود روی

به طور معمول کمبود این عنصر به علت مصرف نادرست رژیم غذایی است. با این حال، ممکن است به علت نارسایی احتقانی و بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بدخیمی (سرطان)، بیماری کبد و بیماری سلول داسی شکل باشد.

علائم کمبود روی عبارت‌اند از:

از دست دادن اشتها

کم خونی

بهبود زخم آهسته

شرایط پوستی مانند آکنه یا اگزما

طعم و بوی غیر طبیعی

افسرده رشد

تغییر شناختی

افسردگی (تحقیقات بیشتری لازم است)

اسهال

ریزش مو

کمبود این ماده در دوران بارداری ممکن است شانس زایمان دشوار یا مشکل را افزایش دهد.

جمع‌بندی خواص روی

مهم‌ترین خواص روی مربوط به تقویت سیستم ایمنی است. با تقویت سیستم ایمنی پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها آسان می‌شود؛ بنابراین لازم است تا غذاهای غنی از روی مصرف شود؛ و در صورت بروز مشکلات کمبود این عنصر با مراجعه به پزشک و دادن آزمایشات مربوطه از مکمل‌های آن استفاده شود.

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *