30/09/1397

توصیه های خانگی درباره زردی نوزادان

  • توسط Vihado
  • 30/09/1397
  • کودک
  • 805 بازدید
  • 0

در این مقاله از وب سایت ویهادو قصد داریم به شما عزیزان راه کار ها و توصیه های خانگی درباره زردی نوزادان که امری بسیار شایع است را در اختیار شما قرار دهیم، لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. در هفته اول پس از تولد، بسیاری از نوزادان به ویژه نوزادان نارس دچار زردی می شوند که اغلب در روز دوم  و یا سوم زندگی شروع و تا روز دهم بر طرف می شود. نباید بترسید زیرا این مسئله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

این مساله باعث زردرنگ شدن پوست و چشم ها می شود، این وضعیت یک بیماری نیست و معمولا به این علت رخ می دهد که کبد نوزاد شما به قدر کافی بالغ نشده است که ماده ای به نام بیلی روبین را بشکند. اگر سطح بیلی روبین به طور غیر معمولی بالا نرود، زردی به فرزند شما آسیب نمی رساند و بیشتر زردی ها درمان لازم ندارند، اما اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از حد مشخصی برای سن و وزن او بالاتر رود، ممکن است باعث ایجاد عوارض غیر قابل برگشت و جبران ناپذیری در سیستک عصبی مرکزی و مغز وی می گردد، لذا پزشک متخصص اطفال در مراجعات مشخص شده در صفحات قبلی در معاینه فرزند شما به دنبال علائم زردی خواهد بود، ضمن آن که شما در صورت هر گونه تغییر رنگ پوست نوزاد به زردی، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

 

زردی نوزادان
زردی نوزادان

 

زردی نوزادان و توصیه های خانگی:

زردی در کودکان شیرخوار بیشتر دیده می شود، این امر معمولا به این دلیلی است که نوزاد شیرخوار چند روز طول می کشد تا به خوبی پستان گیرند و مکیدن را درست انجام بدهند، گذشته از این این، تولید شیر مادر چند روز طول می کشد که به اندازه نیاز شیرخوار افزایش یابد. دفعه های بیشتر شیردهی باعث تحریک پستان ها برای تولید شیر بیشتر می شود. دفعات بیشتر شیردهی، همچنین می تواند به دفعات بیشتر اجابت مزاج شیرخوار منجر شود. این دو عامل به پایین نگه داشتن میزان بیلی روبین کمک می کند. اگر شیر دهی به نوزاد برای شما دشوار است می توانید از یک متخصص در امر شیردهی کمک بگیرید.

شیر دادن را متوقف نکنید! شیر مادر بهترین غذا برای کودک شیرخوار شما است. زردی ممکن است در نوزاد شیر مادر خوار کمی بیش از نوزاد شیرخشک خوار طول بکشد که مسئله مهمی نیست. در صورت زردی شدید، ممکن است پزشک توصیه کند نوزاد را زیر نور آبی قرار دهید (نور درمانی). هرچند نور خورشید به درمان زردی کمک می کند، اما توصیه نمی شود که شما نوزاد را لخت کنید و در معرض نور آفتاب قرار دهید.

برای موثر بودن این روش بهتر است که از لامپ های مخصوص نور درمانی کمک کنید، توصیه می شود در خصوص نور درمانی در بیمارستان و یا در منزل، با پزشک خود مشورت کنید. به نوزاد خود به دفعات بیشتر شیر دهید، این کار باعث می شود نوزاد شما به دفعات بیشتری اجابت مزاج داشته باشد و احتمال جذب بیلی روبین از روده کمتر می شود. دادن آب یا آب قند به کاهش زردی کمک نمی کند، بلکه مصرف شیر مادر را نیز کم می کند، بنابراین استفاده از آب قند توصیه نمی شود.

خوشبختانه برای کنترل زردی، آزمایشگاه ها معمولا نتیجه آزمایش سطح بیلی روبین در خون را در کمتر از دو ساعت به شما تحویل می دهند. ضمن آن که دستگاه های اندازه گیری زردی به روش پوستی و بدو نیاز به خون گیری در حال حاضر در برخی از مراکز درمانی به کار می روند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *