08/11/1396

علل چاقی کودکان و راه‌های درمان آن

 • توسط Vihado
 • 08/11/1396
 • کودک
 • 1784 بازدید
 • 0
مجله تندرستی گیاه سلامتی

به چه کودکانی چاق می‌گویند؟

کودکانی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) برابر با ۹۵ درصد، یا بیشتر نسبت به همسالان خود هستند، چاق یا فربه محسوب می‌شوند. شاخص توده بدنی ابزاری است برای تعیین «وضعیت وزنی» بدن. شاخص توده بدنی برحسب قد و وزن محاسبه شده و در صورتی که نسبت به افراد مشابه، این ضریب مقدار کمی داشته باشد، سن و جنسیت نیز در آن لحاظ می شود.

چاقی کودکان، خطری مهم برای سلامتی کودک تلقی می‌شود. کودکانی که در زمره کودکان چاق هستند به سادگی در معرض اضافه وزن و بیماری های مزمن قرار می‌گیرند و در صورت ضعف در سلامتی بدن این دسته از کودکان، بیماری آنها می تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.

چاقی کودکان تنها بر سلامت جسم تاثیر نمی‌گذارد. کودکان و نوجوانانی که اضافه وزن یا چاقی دارند، در معرض افسردگی و ضعف اعتماد به نفس نیز هستند.

سابقه خانوادگی، فاکتورهای جسمی، و سبک زندگی در چاقی کودکان نقش بسزایی دارند. به احتمال زیاد کودکانی که والدین یا اعضای خانواده آنها اضافه وزن یا چاقی دارند، آنها نیز همین راه را ادامه خواهند داد. اما علت اصلی چاقی کودکان، ترکیبی از خوردن زیاد و عدم تحرک کافی است.

یک رژیم غذایی ضعیف معمولاً حاوی مقدار زیادی چربی یا قند می‌باشد و حاوی مقادیر اندکی مواد مغذی مفید است، که به راحتی سبب اضافه وزن در کودک می‌شود. فست‌فودها، آب نبات، نوشیدنی‌های دارای کربنات اغلب علل این موضوع هستند. گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا (HHS) حاکی از آن است که ۳۲ درصد از دختران نوجوان و ۵۲ درصد از پسران نوجوان در آمریکا روزانه ۶۸۰ گرم یا بیشتر لیموناد مصرف می‌کنند.

غذاهای حاضری مثل شام‌های سرد، اسنک های نمکی و پاستاهای کنسروی نیز می توانند در اضافه وزن ناسالم تاثیرگذار باشند. بعضی کودکانی که دچار چاقی می‌شوند، والدینشان دانش لازم برای انتخاب یا فراهم کردن یک غذای سالم را ندارند. و برای بعضی خانواده‌ها نیز مشکل از اینجا شروع می‌شود که نمی توانند میوه، سبزیجات یا  گوشت تازه فراهم کنند.

علت دیگر چاقی، عدم وجود تحرک کافی در کودکان است. طبیعت فیزیکی انسان به این صورت است که در صورت فعالیت جسمی کمتر، بدن تمایل به انباشت چربی دارد و در نتیجه اضافه وزن به وجود می‌آید. ورزش کالری ها را می سوزاند و به حفظ وزن مناسب کمک می کند. کودکانی که رغبتی به فعالیت ندارند تمایل کمتری به کالری سوزی از طریق ورزش، بازی و اشکال دیگر فعالیت بدنی دارند.

موضوعات روانشناختی نیز می تواند در بعضی کودکان منجر به چاقی شود. کودکان و نوجوانانی که کسل، استرسی، یا افسرده هستند برای تحمل مشکلات روحی، اقدام به پرخوری می‌کنند.

افزایش فعالیت بدنی در کودکان
برای کمک به کاهش وزن کودک خود، سطح فعالیت بدنی او را بالا ببرید

خطراتی که سلامتی کودکان چاق را تهدید می‌کند

کودکان مبتلا به چاقی نسبت به همسالان سالم خود دچار مشکلات سلامتی بیشتری می‌شوند. دیابت، بیماری‌های قلبی و آسم از خطرناکترین بیماری‌های کودکان چاق می‌باشند.

دیابت

دیابت نوع ۲ شرایطی را برای بدن ایجاد میکند که متابولیسم بدن قادر به سوختن صحیح گلوکز نیست. دیابت می تواند مشکلات بینایی، آسیب های عصبی و بیماری کلیه ها را به همراه داشته باشد. کودکان و بزرگسالانی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض دیابت نوع دو هستند. هرچند این شرایط می تواند از طریق رژیم و سبک زندگی درست، تغییر نماید.

بیماری‌های قلبی

کلسترول و فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری های ق

لبی را در کودکان چاق را افزایش می دهد. همچنین غذاهایی که چربی و نمک زیادی دارند می توانند موجب افزایش کلسترول و سطح فشار خون شوند. حملات قلبی و سکته قلبی نیز دو نتیجه بیماری قلبی است.

آسم

آسم التهاب مزمن مجاری ریه است. چاقی رایج‌ترین وجه مشترک با بیماری آسم را دارد. (وقتی دو بیماری همزمان در یک فرد رخ می‌دهد) اما محققین از چگونگی ارتباط این دو اختلال مطلع نیستند. طبق مطالعات اخیر که در مجله تحقیقات و مواجهه با آسم منتشر شده، حدود ۳۸% از برگسالان مبتلا به آسم در آمریکا دچار چاقی هستند. در همین مطالعه مشخص شد که چاقی می تواند فاکتور خطرناکی در شدت آسم باشد.

اختلالات خواب

ممکن است کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی دچار اختلالات خواب نیز باشند، مشکلاتی مثل خرناس زیاد و آپنه. افزایش چربی در اطراف گلو می تواند موجب تنگ شدن مجاری تنفسی شود.

درد مفاصل

کودک ممکن است دچار خشکی و درد مفاصل و دچار مشکل حرکتی ناشی از اضافه وزن شود. در بسیاری از موارد، کاهش وزن می تواند مشکلات مفصلی را کم کند.

تغذیه سالم برای کدودکان چاق
برای کمک به کاهش وزن کودک خود، سطح فعالیت بدنی او را بالا ببرید

تغذیه سالم برای کودکان چاق

تغییر در عادات غذایی کودکان چاق لازم الاجرا است. این والدین هستند که الگوهای غذایی کودک را شکل می‌دهند. بیشتر کودکان چیزی را می‌خورند که والدین خریداری نمایند و تغذیه سالم از والدین شروع می‌شود. تغذیه را با محدود کردن شیرینی ها و نوشیدنی های که کربنات دارد در خانه آغاز نمایید. حتی نوشیدنی هایی که ۱۰۰ درصد از آبمیوه تهیه شده اند می توانند کالری زیادی داشته باشند. در عوض، همراه با غذا، آب یا شیر بدون چربی سرو نمایید. مصرف فست فود را قطع کنید و بیشتر غذای خانگی تهیه کنید. تهیه یک غذا و صرف آن در کنار اعضای خانواده نه تنها از نظر تغذیه سالم می‌باشد، بلکه یک راهی عالی برای وقت گذارندن اعضای خانواده در کنار یکدیگر است.

وعده های غذایی خود را به جای غذاهای فراوری شده، آماده طبخ یا اسنک های نمک دار، با غذایهای تازه سالم جایگزین نمایید. در موارد زیر بکوشید:

 • میوه ها و سبزیجات سالم مصرف نمایید
 • به پروتئین هایی مثل مرغ و ماهی اهمیت دهید
 • مصرف غلات کامل، برنج قهوه ای، پاستای گندم ساییده، نان های غلات کامل
 • مصرف محصولات لبنی کم چرب شامل شیر کم چرب، ماست کم چرب و پنیر کم چرب

با تغییر رویکرد غذایی سالم‌تر، کودک چاق شما قادر به کاهش وزن خواهد بود. چنانچه کاهش وزن رخ نداد از پزشک اطفال یا از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید.

افزایش سطح فعالیت بدنی کودکان
برای کمک به کاهش وزن کودک خود، سطح فعالیت بدنی او را بالا ببرید

تغییر سبک زندگی برای مبارزه با چاقی کودکان

استراتژی های متعددی برای کمک به درمان چاقی کودکان وجود دارد.

افزایش فعالیت بدنی

برای کمک به کاهش وزن کودک خود، سطح فعالیت بدنی او را بالا ببرید. برای حفظ علاقمندی کودک، از کلمه «فعالیت» به جای «ورزش» یا «تمرین» استفاده نمایید. برای مثال بازی لی لی می تواند برای یک کودک ۷ ساله جذاب‌تر از پیاده روی دور مجتمع باشد. در نظر داشته باشید کودک را ترغیب به ورزشی نمایید که به آن علاقه نشان می دهد.

به جهت حفظ سلامتی کودک، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا توصیه می‌کند که کودکان حداقل یک ساعت در روز ورزش نمایند.

فعالیت های خانوادگی

فعالیت‌هایی را بیابید که کل خانواده در کنار هم با لذت انجام دهند. این کار نه تنها راهی برای افزایش صمیمیت است، بلکه به یادگیری کودک نیز کمک می‌کند. پیاده‌گردی در طبیعت، شنا یا حتی دنبال بازی می‌تواند برای حفظ فعالیت کودک مفید بوده و راه را برای کسب وزن سالم هموارتر نماید. حتما برای پیشگیری از کسالت کودک، فعالیت های متنوع در نظر داشته باشید.

فعالیتهای خانوادگی کنار کودکان
فعالیت هایی را بیابید که کل خانواده در کنار هم با لذت انجام دهند

استفاده از رسانه ها را کاهش دهید

استفاده از رسانه ها را نیز محدود نمایید. کودکانی که چندین ساعت در روز را به تماشای تلویزیون صرف می‌کنند، یا عادت به بازیهای کامپیوتری یا بازی با گوشی های هوشمند و لوازم دیگر از این دست دارند، احتمال ابتلا به اضافه وزن نیز در آنها بیشتر است. مطابق با مطالعات انجام شده توسط دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد، دلیل این امر می تواند دو مورد باشد. اول اینکه: زمانی را که کودک باید صرف فعالیت بدنی کند به تماشای تلویزیون یا بازی های مجازی می‌پرازد. دوم، صرف زمان بیشتر جلوی تلویزیون به معنای صرف زمان بیشتر برای خوردن اسنک ها و دیدن تبلیغاتی که در مورد مواد غذایی پر چربی و پر قند که از تلویزیون پخش می‌شوند.

جمع‌بندی آخر برای چاقی کودکان

چاقی کودکان در دنیا موضوع مهمی است. با آموزش و پشتیبانی صحیح، کودکان  می‌توانند راههای سالم‌تری را برای مواجهه با مشکلاتشان، در تهیه کردن غذاها، و حفظ فعالیت بدنی خود بی‌آموزند. نکته مهم این که این پشتیبانی را کودکان از جانب بزرگسالان خود دریافت می کنند. والدین، معلمان و دیگر مراقبین، می‌توانند با فراهم آوردن غذاهای مغذی و ترغیب کودکان به فعالیت بدنی، به آنها در حفظ سلامتی‌شان کمک نمایید.

تهیه و ترجمه: مجله تندرستی ویهادو

منبع: healthline

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *